Svjetski dan osoba s autizmom u Novoj Gradiški obilježen uz robote s FER-a i „Kraljeve ulice“

Udruga za autizam „Sunce“ i ove se godine potrudila upriličiti iznimno zanimljiv i edukativan događaj kojim su obilježili Svjetski dan autizma.

Brojnim akcijama i kulturnim događajima koje su poklonili svojim sugrađanima i njihovim gostima Udruga „Sunce“ tijekom godina postala je prepoznatljiva i polako, ali sigurno ostvaruje ciljeve u korist svojih članova, dakle osoba s autizmom i njihovih roditelja, ali i svih drugih osoba s teškoćama.

Ove su se godine odlučili skrenuti pozornost na potrebu rane dijagnostike autizma što uvelike utječe na kvalitetu života i djece i njihovih obitelji.

U suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računalstva iz Zagreba „ugostili“ su sudionike projekta FER-a i Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta, a osmišljen je s ciljem pomoći u dijagnostici autizma.

Kako nam je rekao Frano Petrica (FER) došli su u Novu Gradišku podržati prijatelje iz Udruge „Sunce“ i doveli humanoidne robote Nao i Peper.

Pridružio im se i stalni gost-klaun „Pucko“ iz Lipika koji je uveseljavao brojnu djecu i darivao ih balonima različitih oblika. Članice Udruge u suradnji sa SOHO barom pekle su palačinke i počastile građane, a poseban ugođaj stvorili su i popularni „Kraljevi ulice“ uz koje su mnogi i zapjevali.

I ovoga puta bilo je mogućnosti pomoći Udruzi „Sunce“ dragovoljnim prilozima koji su namijenjeni uređenju senzornog parka u dvorištvu nekadašnjih „jaslica“ u kojima su i njihove prostorije, kao i senzorni kabinet.

U tijeku su zemljani radovi budućeg senzornog parka, a kupljena je i jedna sprava, zapravo najskuplja, što je prikupljeno također donacijama dobrih ljudi i aktivnostima Udruge. Ovom prilikom zahvaljujem svima koji se odazivaju našim akcijama, kao i Gradu Nova Gradiška koji nam je podrška u svim našim projektima, a darovali su nam i prostor u kojemu je naš Odjel za poludnevni boravak djece, kao i senzorni kabinet. Također zahvala i BPŽ. Međutim, poslije uređenja senzornog parka krećemo u akciju ustroja stambene zajednice za odrasle osobe s autizmom, dakle one koje s navršenih 21 godinom života trebaju kvalitetan smještaj, sigurnost i stalnu skrb- rekla nam je, među ostalim Vesna Mijatović, predsjednica Udruge „Sunce“.

Aktivnosti Udruge kako za svoje članove, tako i za svu djecu i osobe s teškoćama pohvalio je i Borislav Vidošić, zamjenik gradonačelnika te istaknuo, među ostalim kako je Grad ponosan na sve što ova Udruga čini za poboljšanje života osoba s autizmom koje su ravnopravni članovi i naše zajednice.

Također je rekao kako će Grad i dalje podržavati njihove projekte, kao i projekte svih drugih Udruga za koje se svake godine prema njegovim riječima u Proračunu osiguravaju i veća sredstva.

Točno u podne u zrak su pušteni plavi baloni i iz našega grada, a uz članove Udruge nazočni ovom događaju bili su brojni roditelji s djecom, kao i čelni ljudi grada.

Upitamo li se što mi osobno možemo učiniti za osobe s autizmom, odgovor je u slijedećoj poruci:

„ Ne idi ispred mene, ne mogu te slijediti.

 Ne idi iza mene, ne mogu te voditi.

Idi pored mene i budi moj prijatelj!“