Humane zvijezde Hrvatske na Svjetski dan svjesnosti o autizmu u Novoj Gradiški

Ovogodišnji Svjetski dan svjesnosti o autizmu novogradiška će Udruge “Sunce” obilježiti u sportskom duhu, humanitarnom utakmicom između “Humanih zvijezda Hrvatske”, bivših “vatrenih”- veterani i “Humanih zvijezda Nove Gradiške”,poznati Novogradiščani i veterani NK „Sloga“ Nova Gradiška.

Utakmicu će odigrati na sam Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2. travnja od 16 sati i 30 minuta na nogometnom igralištu NK “Sloge”, koja je Udruzi svesrdno priskočila u pomoć pri organizaciji ovog događaja.


Pokrovitelj je i ovoga puta Grad Nova Gradiška, a sredstva će od prodaje ulaznica biti namijenjena za izgradnju i opremanje senzornog parka u dvorištu “jaslica” – prostoru kojega je za potrebe Udruge i djece s autizmom, ali i sve druge koje imaju teškoća u razvoju, osigurao Grad Nova Gradiška i u kojemu se nalazi senzorni kabinet također otvoren i opremeljen iz sredstava humanitarnih akcija i donacija. 

Humane zvijezde

Sadržaje obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana autizma predstavile su 27. ožujka predsjednica Udruge “Sunce” Vesna Mijatović i Melita Dragić, prof. defektologije, senzorna pedagoginja, voditeljica Odjela za pomoć osobama s autizmom Nova Gradiška. Obje su se zahvalile Udruzi “Humane zvijezde Hrvatske” i svima koji su pomogli u organizaciji ove humanitarne utkamice.

Uz navedeno Vesna Mijatović dodala je kako je želja Udruge bila da prvih pet ili deset minuta utakmicu odigra ekipa u kojoj bi bili dosadašnji gradonačelnici, kao i sadašnji, jer, prema njezinim riječima, s obzirom da su Udrugu sve vrijeme podržavali, želja je članova “Sunca” da i sada i na ovaj simbvoličan način daju svoj doprinos. Tako bi Humane zvijezde NG predstavljali: Zdravko Sokić, Ante Šolić, Josip Mikšić, Zdravko Konjić, Davorin Slišurić, Ljepša Rakas Vujčić umjesto Josipa Vukovića, Željko Bigović, Mato Bilonjić, Kruno Glavač, Borislav Vidošić i Vinko Grgić, a nakon toga igrači Sloge nastavljuju utakmicu.

Humane zvijezde

S učincima senzorne terapije, a posebno o tome koliko će senzorni park doprinijeti kvaliteti života i igre djeci s autizmom i drugim teškoćama i što je iznimno važno sigurnom boravku na otvorenom, upoznala je Melita Dragić, tajnica Udruge “Sunce”.

Na Konferenciji su sudjelovali i, u ime pokrovitelja, Borislav Vidošić, zamjenik novogradiškog gradonačelnika, a u ime Udruge “Humane zvijezde Hrvatske”, predsjednik Branko Tušek, potom Goran Vlaović, Amir Kazić-Leo, Miroslav Bićanić – sva trojica dopredsjednici Udruge. Ova utakmica 2. travnja, u godini kada “Humane zvijezde Hrvatske” obilježavaju 15-u godišnjicu rada, bit će i njihova 119 humanitarna akcija, rekao je, među ostalim Branko Tušek.

Uz stadion NK „Sloga“, na kojemu će se održati utakmica, biti će postavljen štand Udruge “Sunce” na kojemu će biti informativni letci i plavi baloni koje će, već tradicionalno pustiti u zrak prije početka utakmice uz prisustvo gradonačelnika i drugih čelnih ljudi Grada Nova Gradiška i Županije Brodsko-posavske.

U ime Grada i gradonačelnika, njegove zamjenice Ivane Trupina i osobno, okupljene je na Konferenciji za novinare pozdravio Borislav Vidošić zamjenik gradonačelnika za društvene djelatnosti i tom prilikom, među ostalim, istaknuo : “Prilika je ovo da vam se zahvalim i u ime grada i udruge što ste se odazvali i po tko zna koji puta pokazali humanost i veliko srce, pomoći onima kojima je to potrebno. Veliko vam hvala na tome dragi prijatelji. Zahvala i Udruzi “Sunce”, predsjednici i tajnici, Vesni Mijatović i Meliti Dragić, koje su pokrenule,u suradnji s fotografom Rokom Jankovićem, ovu akciju. Vrlo su vrijedni i puno su manifestacija organizirali u našemu gradu, a hvala i Daliboru Tutiću predsjedniku NK “Sloga” koji se odazvao pomoći Udruzi u organizaciji utakmice i ekipe Nove Gradiške koja će zaigrati s “Humanim zvijezdama Hrvatske”. Zahvalio je Vidošić i novinarima koji su se Konferenciji odazvali i koji, kako je rekao, vrijedno prate rad i ove Udruge.

-Osnovni cilj, i kada smo 2003. godine krenuli, je da pomognemo djeca s teškoćama i djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. I ne žalimo truda i energije za to. Među malobrojnim smo udrugama, koje se ne financiraju iz državnog proračuna. Činimo to vlastitim i sredstvima ponekog sponzora, ali uvijek bez financijskih obveza domaćina. Lijepo je doći za Uskrs i vjerujemo da će i Novogradiščani i okolica pokazati veliko srce i sudjelovati u akciji da pomognemo onima, koji, na žalost, nisu oimali sreću poput nas, da mogu normalno živjeti, trčati, igrati se,… Okosnica naše Udruge su vrhunski nogometaši s Goranom Vlaovićem na čelu, koji su promovirali hrvatski nogomet, a s estrade tu je naš Leo, pa Slaven Knezović-Grof, Zlatko Mateša, Milan Selja s Nove TV, Marko Šivak s HRT-a, …Šarolika smo ekipa ljudi koji se odazivaju humanitarnim akcijama i imamo veliko srce, promoviramo pomoć našoj djeci, a vrhunski sportaši žele pokazati i da promoviraju sport kao zdrav način žitvota. Svima koji sudjeluju u organizaciji ove akcije zahvaljujem i pozivam sve da dođu, da budu sudionici ovog događaja. Svi zajedno smo pobjednici i vjerujem da ćemo zajedno i uspjeti ostvariti cilj- rekao je Branko Tušek.

-Drago mi je da je ova akcija organizirana u mom rodnom kraju i nadam se da će naš dolazak biti jedan skroman doprinos idejama koje ste zamislili da se pomogne toj djeci i koroz senzorni park i vjerujem da će građani ovoga kraja to prepoznati i doći na utakmicu,kako bismo svatko pojedinačno dali koliko možemo, a što će u zajedništvu rezultirati zapravo velikim doprinosom za živote osoba kojima je potrebno-istaknuo je Goiran Vlaović.

-Čast i zadovoljstvo mi je da možemo biti u ovom društvu i da NK “Sloga” može u ovoj akciji sudjelovati, a i sva sredstva Sloga će donirati Udruzi “Sunce”- dodao je Dalibor Tutić.

Humane zvijezde

Miroslav Bićanić govorio je o sastavu ekipe Humanih zvijezda Hrvatske koja će 2. travnja doći u Novu Gradišku. – Nastupit će kapetan Humanih zvijezda Hrvatske Goran Vlaović, centarfor Amir Kazić-Leo, Slaven Knezović-Grof, Branko Strupar, Boris Živković, plejada nogometaša Prve lige koji su poznati igrači, novitet bi trebao biti naš novi član Alan Gregov bivši olimpijski košarkaški reprezentativac. Ono što mogu obećati, našalio se, vidjeli smo sastav vaše ekipe prvih pet minuta da će biti sve nekadašnji gradonačelnici i sadašnji, a mi ćemo izvesti najbolji sastav i napraviti u tih pet minuta razliku da nas ne možete stić. Nas 20-ak u ekipi bit će i poznati i kvalitetni igrači, a najvažnije, svi su socijalno osjetljivi i veliki dio slobodnog vremena posvetili su upravo humanitarnim akcijama-naglasio je, među ostalim Bićanić.

Poslije Konferencije za novinare predstavnici Udruge “Humane zvijezde Hrvatske” posjetili su prostor u kojemu se nalazi kabinet za senzornu integraciju, ali i vidjeli sadašnji prostor dvorišta u kojemu se namjerava urediti senzorni park.

Humane zvijezde

Važno je također istaknuti kako Udruga “Sunce”nakon nogometne utakmice, organizira u Soho baru Nova Gradiška „Večer u plavom“ ( plava je boja autizma) uz domjenak i druženje za sudionike manifestacije. Tom će prigodom biti predstavljen i projekt Saveza udruga za autizam Hrvatske pod nazivom “Priđi, pitaj, pomozi” , a usmjeren je na senzibiliziranje djelatnika trgovačkih centara za pomoć roditeljima s djecom s autizmom. Naime, djeci s autizmom iznimno smeta buka i gužva i roditelji ne mogu čekati na blagajnama, tako da je potrebna pomoć i razumijevanje djelatnika spomenutih centara da im omoguće što bržu kupnju, ali isto tako je potrebno i razumijevanje svih drugih koji se u takvim prostorima zateknu. S projektom je također upoznala Vesna Mijatović te najavila i humanitarni koncert: “Također, u sklopu obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu Udruga “Sunce” organizira 19. travnja 2018.god. HUMANITARNI KONCERT na kojemu nastupaju “Učiteljice”, TS “Gazde” i gost iznenađenja, uz voditelja programa Branka Uvodića. Koncert će se održati u sportskoj dvorani Elektrotehničke i ekonomske škole u Novoj Gradiški s početkom u 19,30 h.

DOPRINOS OVOJ HUMANITABNOJ UTAKMICI NG-Buntovnici će dati PRIJENOSOM UŽIVO.